Przejazdy bezpłatne
UPRAWNIENI DO KORZYSTANIA Z BEZPŁATNYCH PRZEJAZDÓW W KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ W RADOMIU ORAZ SPOSÓB DOKUMENTOWANIA UPRAWNIEŃ
(załącznik nr 2 do uchwały Rady Miejskiej w Radomiu nr IX/106/2024 z dnia 30.09.2024, ze zmianami)
1. Dzieci od dnia urodzenia do 30 września w roku kalendarzowym, w którym kończą 6 lat - na podstawie dokumentu stwierdzającego tożsamość i wiek dziecka lub Radomskiej Karty Miejskiej z zakodowaną ważną ulgą.
2. Osoby, które ukończyły 70 rok życia - na podstawie dowodu osobistego lub Radomskiej Karty Miejskiej z zakodowaną ważną ulgą.
3. Osoby niepełnosprawne w stopniu umiarkowanym (z przyczyny 01-U, 02-P, 05-R, 12-C) będące mieszkańcami Radomia - na podstawie legitymacji osoby niepełnosprawnej w stopniu umiarkowanym z wpisanym kodem 01-U, 02-P, 05-R, 12-C lub Radomskiej Karty Miejskiej z zakodowaną ważną ulgą.
4. Osoby niepełnosprawne w stopniu znacznym lub niezdolne do samodzielnej egzystencji oraz osoby niepełnosprawne w stopniu umiarkowanym z przyczyny 04-O wraz ze wskazanym przez nich opiekunem - na podstawie legitymacji osoby niepełnosprawnej w stopniu znacznym lub legitymacji osoby niepełnosprawnej w stopniu umiarkowanym z wpisanym kodem 04-O, albo orzeczenia ZUS / KRUS wraz z dowodem osobistym (dotyczy osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji) lub Radomskiej Karty Miejskiej z zakodowaną ważną ulgą.
5. Osoby posiadające Kartę Rodziny Osoby z Niepełnosprawnością - na podstawie Radomskiej Karty Miejskiej z zakodowaną ważną ulgą.
6. Radni Rady Miejskiej w Radomiu - na podstawie Radomskiej Karty Miejskiej z zakodowaną ważną ulgą.
7. Dzieci i młodzież dotknięte inwalidztwem lub niepełnosprawne do ukończenia 25 roku życia - na podstawie jednego z niżej wymienionych dokumentów:
1) legitymacji osoby niepełnosprawnej, która nie ukończyła 16 roku życia;
2) legitymacji osoby niepełnosprawnej stwierdzającej znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności wraz z dowodem osobistym lub innym dokumentem umożliwiającym stwierdzenie tożsamości i wieku osoby uprawnionej;
3) Radomskiej Karty Miejskiej z zakodowaną ważną ulgą.
8. Pełnoletni opiekun dzieci i młodzieży, o których mowa w punkcie 7:
1) jeżeli przejazd odbywany jest wraz z uprawnionym - na podstawie dokumentu, jakim legitymuje się uprawniony, określonego w punkcie 7, podpunkty 1 i 2;
2) jeżeli przejazd odbywany jest bez uprawnionego, to jest po uprawnionego lub z powrotem po jego odwiezieniu, na trasie przejazdu z miejsca zamieszkania lub pobytu do placówki oświatowej lub szkoły wyższej - na podstawie ważnego zaświadczenia na druku stanowiącym załącznik 3 do uchwały Rady Miejskiej w Radomiu nr 755/2018 z dnia 24.09.2018.
9. Umundurowani funkcjonariusze: Policji, Żandarmerii Wojskowej, Straży Miejskiej.
10. Zasłużeni honorowi dawcy krwi po oddaniu: kobiety - 15 litrów, mężczyźni - 18 litrów krwi pełnej lub odpowiadające tej objętości ilości innych składników oraz zasłużeni dawcy przeszczepów - na podstawie Radomskiej Karty Miejskiej z zakodowaną ważną ulgą.
11. Pracownicy:
1) operatora - na podstawie Radomskiej Karty Miejskiej z zakodowaną ważną ulgą;
2) organizatora: a) MZDiK - na podstawie Radomskiej Karty Miejskiej z zakodowaną ważną ulgą; b) jednostek podległych organizatorowi przewozów pasażerskich komunikacji miejskiej, to jest: Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Zakład Usług Komunalnych, Miejski Zarząd Lokalami, placówki opiekuńczo-wychowawcze, Urząd Miejski, w ramach wykonywanych obowiązków służbowych w godzinach od 7:00 do 17:00, po uprzednim zatwierdzeniu wniosku o bezpłatne przejazdy przez dyrektora MZDiK - na podstawie Radomskiej Karty Miejskiej z zakodowaną ważną ulgą.
12. 22 września (Europejski Dzień bez Samochodu) i 1 listopada (Wszystkich Świętych) są dniami BEZPŁATNEJ komunikacji miejskiej w Radomiu.
13. Bezrobotni mieszkańcy Radomia, zarejestrowani w Powiatowym Urzędzie Pracy w Radomiu jako osoby bez prawa do zasiłku - w dniu obowiązkowej wizyty w Urzędzie Pracy w godzinach 6:00-16:00 - na podstawie wezwania z PUP wraz z dowodem osobistym.
14. Działacze opozycji antykomunistycznej oraz osoby represjonowane z powodów politycznych - na podstawie RKM z zakodowaną ulgą (podstawą jest legitymacja wydana przez Szefa Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych).
15. Zorganizowane grupy w ramach kulturalnych, charytatywnych, sportowych lub innych inicjatyw społecznych. Udzielenie powyższych uprawnień następuje na podstawie wniosku złożonego w Miejskim Zarządzie Dróg i Komunikacji w Radomiu oraz po akceptacji przez Prezydenta Miasta Radomia. Łączny roczny koszt wyżej wymienionych udzielonych uprawnień nie może przekroczyć wysokości 0,5 % wartości sprzedanych biletów w poprzedzającym roku kalendarzowym - na podstawie identyfikatora wskazanego przez organizatora lub Radomskiej Karty Miejskiej z zakodowaną ważną ulgą.
16. Uczestnicy imprez masowych - osoby posiadające ważny bilet lub karnet uprawniający do uczestnictwa w imprezie masowej o charakterze sportowym, na 3 godziny przed planowanym rozpoczęciem imprezy i na 3 godziny po jej zakończeniu. Udzielenie powyższego uprawnienia następuje po przesłaniu przez organizatora informacji do MZDiK zawierającej termin oraz wzór biletu minimum 7 dni przed jej organizacją.